TORTË ME QUMËSHT PËR 20 MINUTA

Përbërësit:

 • 200 ml qumësht
 • 1 pako krem
 • krem i bardhë
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 3-4 pika lëng limoni

Për tortkremn:

 • 2 copë vezë
 • 1/2 filxhan sheqer pluhur
 • 1/2 filxhan vaj
 • 1/2 filxhan kos
 • 3/4 filxhan miell
 • 1 pako vanillje
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1.5 lugë kakao

Përgatitja:

Lëreni furrën tuaj të nxehet në 185 gradë.

Në një enë përzieni,  kremin, kremin e butë, mjaltin dhe lëngun e limonit me mikser derisa të bëhet një krem ​​i fortë. kremin mund ta mbani në frigorifer derisa ta përgatisni tortën.
Në një enë të veçantë për përzierje rrihni vezën dhe sheqerin e grirë derisa të bëhet një qëndrueshmëri.

Shtoni vaj, kos, miell, vanilinë, pluhur pjekje dhe kakao mbi të dhe vazhdoni të përzieni derisa të kombinohen të gjithë përbërësit.

Përhapni përzierjen e tortës që keni përgatitur në një tepsi me letër për pjekje,  piqni në furrë të parangrohur me 185 gradë për 10 minuta.

Vendoseni tortën e pjekur me letrën e pjekjes në banak dhe mbuloni me një fletë pjekje tjetër mbi tortë dhe kthejeni sipër. Kështu, e ndajmë tortën e hollë nga letra e pjekjes pa e dëmtuar atë.

Drejtoni anët e tortës, preni atë në gjysmë dhe përhapni të gjithë kremin në mënyrë të barabartë në gjysmën e tortës.

Mbuloni tortën me pjesën e dytë.

dhe lëni të pushoj në frigorifer