Qofte vegjetariane

Përbërësit:

2 kungullesha,

1 lugë kafeje hudhër,

3 vezë,

200ml qumësht,

150gr miell,

borzilok apo ndonjë erzë tjetër.

Përgatitja:

Grihen kungulleshat në mikser ose në rende. Në një tas rrihen vezët dhe qumështi. Shtohet kripa, erëzat, mielli dhe përzihen të gjitha. Shtohen më pas edhe kungulleshat dhe skuqen në vaj.