Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Pasta me mish

Përbërësit:
 • 100 gram mish i terur i copëtuar
 • 300 gram gjoks pule
 • 2 lugë gjelle buter
 • krip dhe piper
 • 2 lugë gjelle majdanoz
 • 3 thelpinjë hudhre të grirë imët
 • 3/4 e gotës qumësht
 • 1/4 e gotës krem pana
 • 1 gotë lëng mishi
 • 3 lugë gjelle miell
 • 3/4 e gotës djath parmezan
 • 400 gram pasta
Përgatitja:
Fërgoni mishin e terur. Fërgoni gjithashtu mishin e pulës të prerë në kocka të vogla, me buter dhe krip e piper.
Zieni pastat dhe leni me një anë.
Përgatisni sosin: Në një tigan fërgoni hudhrat, shtoni qumështin, kremin pana, lëngun e mishit dhe  miellin. Fërgoni të gjitha bashkë duke i përzier vazhdimisht derisa të trashet, për rreth 7 minuta.
Shtoni parmezanin, dy llojet e mishit, majdanozin, dhe kripën e piperin sipas shijes.
Shërbeni të ngrohta.

Keshilla