Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Tavë me patligjana

Tavë me patligjana

Përbërësit:
• 3kg domate,
• 2 qepë,
• 1 kg mish viçi,
• 2 speca,
• 2 patë lgjana të zi,
• 150 gr gjalpë,
• 1-2 lugë kripë,
• Bamje si pas deshirës.
Përgatitja:
Qepën e grijmësojm, e fergojme dhe e hedhim në tavë, pastaj ia shtojmë mishin. specat e grirë, domatet e qëruara dhe të coptuara, patëlgjanat e zi, kripen dhe yndyrën.
Tavën me domate e lëm në furrë për afër 2 orë. Koh pas kohe e përzijmë, dhe kur fillon të reshkëtvet atëher ia shtojmë edhe bamjet.
Tava me domate servohët e nxehtë me sallatë , tarator ose turshi.
Ju bëftë mirë

Keshilla