Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Si te Gatuajme - Tespixhe

Tespixhe

Kjo ëmbëlsirë nuk ju merr shumë kohë dhe në fund do të mbeteni të kënaqur nga shija. Receta më poshtë do ta bëjë edhe më të lehtë përgatitjen e saj
Përbërësit:
1 pako gjalpë të shkrirë
1 gotë ujë me vaj luledielli
1 gotë me kos
2 të verdha veze
300 gram miell

Për shërbetin:
5 gota uji me sheqer
4 gota ujë
2 gjysmë limoni
Përgatitja:
Në një enë kombinoni të gjithë përbërësit dhe i trazoni mirë. E merrni masën e krijuar dhe e shtroni në një tavë. E fusni në furrë të piqet për rreth 200 gradë në 10 minuta. Pasi të jetë pjekur e lëmë të ftohet pak dhe ndërkohë përgatisim shërbetin.
Në një tenxhere vendosim të ziejmë ujin, sheqerin dhe lëngun e limonit. Sapo të ketë marrë një valë e heqim dhe ia shtojmë sipër tespishtes.
Pjata juaj është gati!

Keshilla