Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Sarme me lakër të bardhë

Përbërësit:
15-20 gjethe lakre
10 qepë
500 gram mish të grirë
100 gram oriz
100 ml vaj
kripë, piper
Përgatitja:
Në fillim e shpëlajmë mirë lakrën dhe e fusim në një tenxhere me ujë të nxehtë.
E lëmë rreth 10 minuta dhe më pas filloni të shkëpusni gjethet prej saj.
Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën. Më pas shtoni mishin e grirë dhe në fund orizin.
I trazoni mirë derisa përbërësit të zbuten.
Tani marim 1 gjethe të lakrës dhe i vendosim  në qendër dy lugë gjelle nga masa që përgatitëm.
Me kujdes i rrotullojmë në formë cilindrike. Kështu veprojmë deri në fund me çdo gjethe.
Tani i vendosni në një tavë dhe i fusni në furrë për 20 minuta, në temperaturë 180 gradë

Keshilla