Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Qofte me patate dhe kaçkavall

Qofte me patate dhe kaçkavall

Përbërësit
  • 4 patate
  • ½ gota miell misri
  • 1 lugë çaji salcë domate
  • 1 tufë majdanoz
  • kripë
  • Piper i zi
Në brendësi
  • kaçkavall

Për ta lyer
  • 1 vezë
  • 1 gotë miell misri
  • 1/2 gota miell


Përgatitja:
Fillimisht zieni patatet, pas zierjes i shtypni në një pjatë dhe hidhuni sipër kripë, salcë, miellin e  misrit, majdanozin e grirë dhe erëzat.
Përzieni dhe filloni ta ndani atë në copa, secilës qofte i vendosni në brendësi kaçkavallin dhe ia japni formën e rrumbullakët.
Në një pjatë  vendosni vezën, tjetrën miellin e misrit dhe miellin.
Fillimisht qoftet i zhytni tek veza e pastaj tek ena e miellit dhe më pas tek mielli  i misrit, qoftet i vendosni në tigan me pak për pjekje.

Keshilla