Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Pite Me Hithra


Pite Me Hithra

Perberesit:
1.5 kg miell,
pavllak,
gjalpe,
kripe,
hitha sa me shume.

Pergatitja:
Marrim miellin ja hedhim 2 luge te mesme kripe dhe e nxejme brumin me uje te vaket, e ngjeshim brumin mire me duar dhe e leme brumin gjysme ore te rrij.
Hithrat i grijme dhe i pastrojme me uje, i leme qe te kullohen, mandej marrim brumin dhe prape e ngjeshim dhe i presim kuleq te vegjel, kuleqet duhet t’i ndamje 20 ne fillim te tepsis dhe 20 kuleq siper hithrave. I shtrijme kuleqet me t’holluese i lyejme me gjalpe dhe vaj, dhe per ne katmer (pete) e qesim nga 4 kuleq. Hithrave ju qesim kripen dhe pavllakin dhe i perziejm mire me dore. Hapim petet ne tepsi mandej ja shtojme hithrat ne mes, i vendosim petet tjera siper hithrave, i sterpikim me gjalpe dhe vaj, e nxejme furren mire ne temperature 250 grade dhe e pjekim.

Keshilla