Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Mish Qengji me Qumësht

Mish Qengji me Qumësht

Përbërësit
  • mish qengji ((gjysmë qengji))
  • kripë
  • trumëz
  • 3 gota qumësht
Përgatitja
1
Presim qengjin në racione, e vëmë në një tenxhere me ujë me kripë dhe e ziejmë të mbuluar në zjarr të ulët për rreth 1.5 orë ose deri sa të bëhet.
2
Shtrojmë racionet e qengjit në një tepsi, i spërkasim me trumzë dhe pastaj me qumësht.
3
E pjekim në furrë në 200 gradë për rreth 30 minuta ose deri sa qumështi pothuajse të ketë shteruar fare dhe mishi të ketë krijuar një kore të këndshme ngjyrë kafe.

Keshilla