Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Hurma të mbushuraKjo mund të jetë ëmbëlsira e vetme dhe e duhur për stinën e vjeshtës. Një shije e papërcaktuar, por shumë e veçantë pikërisht prej kombinimit ideal të përbërësve.

Përbërësit
2 hurmë, 1 shegë, kanellë, 50 gr rikota, 5 biskota, 1/2 mollë jeshile

Përgatitja
Hurmat i hapim në mes me ndihmën e një luge kafeje.
Ndërkohë zemrat e hurmës i përziejmë në një tas me rikota, shegë, biskota, mollë jeshile dhe kanellë.
Në një letër alumini vendosim hurmat të cilat i kemi mbushur me përzierjen e mësipërme dhe i fusim në furrë për 20 minuta në 180 gradë Celsius.

Keshilla