Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Hallvë

Hallvë

Përbërësit
  • 100 gr gjalpë
  • gjysmë gote vaj
  • 2 gota miell
  • 2 gota sheqer
  • 2,5 gota qumësht
Përgatitja:
Në tenxhere hedhim vajin dhe gjalpin, pastaj  shtojmë miellin dhe rreth 20-25 minuta e përziejmë vazhdimisht derisa mielli të marrë ngjyrë kafe.

Në një enë tjetër hedhim sheqerin dhe qumështin, e përziejmë derisa të shkrihet sheqeri,  këtë përzierje e hedhim tek tenxherja me avash.
Pasi të derdhim sherbetin tek mielli, tenxherën e largojmë nga zjarri.
Ju bëftë mirë!/

Keshilla