Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Byrek me rrathë të vogël


Byrek me rrathë të vogël

Përbërësit
 
6 copa petë
1 gotë të çajit qumësht
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 gotë të çajit ujë
1 lugë të çajit Pluhur pjekje
NË BRENDËSI
1 tas djathë
1 tas kaçkavall
majdanoz
PËRMBI
te kuq te vezes
susam
koper
Byrek me rrathë të vogël
Hapat
 
Qumështin, vajin, ujin dhe pluhur pjekjën e përziejmë në një enë .
Petët i shtrimë në tavolinë, me ndihmë të lugës ia vendosim përzierjën në të gjithë sipërfaqën e petës.
 
Petën e premë në 4 pjesë, majdanozin e premë dhe e përziejmë në një enë së bashku me djathin dhe kaçkavallin.
 
Përzierjën e djathit e vendosim tek peta, petëm e bëmë në formë role pastaj në atë të rrumbullakët.
 
Secilës petë ia japim formën e njejtë, përmbi i lyejmë më të kuqët e vezës, susam dhe koper.
 
Byrekun e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.
 
Ju bëftë mirë!

Keshilla