Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

Brinjë viçi të gatuara në lëngun e mishit të viçit të zier me perime. Kjo pjatë mund të shërbehet mbi patatet e bëra pure.


Përbërësit
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
 • kripë
 • piper
 • 1 filxhan miell
 • 2 filxhanë qepë (të copëtuara)
 • 1 filxhan selino (e copëtuar)
 • 1 filxhan karotë (të prera)
 • 2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
 • gjethe dafine
 • 1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
 • 1 filxhan verë e kuqe
 • 8 filxhanë lëng mish viçi
 • 1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)
Përgatitja
1
Nxehim vajin në një tenxhere të madhe në temperaturë të lartë. Sezonojmë brinjët me kripë dhe piper për shije dhe i lyejmë ato në miell.
2
Skuqim brinjët e mishit në vaj në tufa të vogla (2-3 minuta për secilën tufë), duke shtuar vaj sipas nevojës, për të shterur mishin. Vendosim mënjanë brinjët.
3
Në të njëjtën tenxhere, shtojmë qepë dhe i kaurdisim për 2 minuta. Shtojmë selino dhe karota dhe i kaurdisim edhe 1 minutë më tepër.
4
I sezonojmë me kripë dhe piper për shije dhe pastaj i përziejmë në hudhër, gjethe dafine dhe trumzë dhe i gatuajmë edhe 1 minutë më tepër.
5
Hedhim në tenxhere pak verë të kuqe, duke hequr gjithë pjesët e mbetura në pjesën e poshtme.
6
Shtojmë lëngun e mishit dhe e lemë të vlojë, duke e reduktuar më pas temperaturën në gradacion të ulët dhe i lemë të ziejnë.
7
Shtojmë brinjët dhe vazhdojmë t’i ziejmë për 2 orë, derisa salca të ntrashet. I përziejmë në majdanozdhe i shërbejmë.

Keshilla