Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Sultjash me Vanilje dhe Limon


Kur gatimeve të shtëpisë doni t’i shtoni shije, mos ngurroni të shtoni pak limon dhe vanilje dhe sultjashi gatuhet me shijshëm!

Përbërësit
  • 200 gr oriz
  • 450 ml qumësht
  • 300 ml qumësht orizi
  • 60 gr sheqer kane
  • 1 shkop vanilje
  • lëkurë limoni
  • fruta të thata
Përgatitja
1
Vendosni orizin në ujë për një orë.
2
Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar.
3
Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes.
4
Përzierjen lëreni të ziejë ngadalë duke e përzier vazhdimisht.
5
Hiqeni nga zjarri, lëreni te ftohet pak dhe në enët që do e shërbeni hidhni frutat e thata në fund, më pas hidhni suljatshin e spërkateni në fund me kanellë.

Keshilla