Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Si të përgatisni qofte turke RECETE+ (VIDEO)Qoftet janë një gatim mjaft i përhapur në të gjithë botën, por sot po ju sjellim recetën e qofteve turke. Kjo recetë është mjaftë e ngjashme me mënyrën sesi i gatuajnë dhe amvisat shqiptare.

Përbërësit:
750 g mish të bluar, 2 qepë, 2 feta bukë pa kore, 1 vezë, 1 tufë majdanoz, 1 lugë e kafeje kumin, 2 lugë kafeje kripë, Gjalpë për skuqje

Përgatitja:
Njomeni bukën në ujë dhe kullojeni, më pas thërrmojeni në tepsi. Shtoni përbërësit e tjerë dhe të gjithë bashkë përziejini mirë. Formoni topthat në madhësinë e dëshiruar dhe skuqini nga të gjitha anët në gjalpin e nxehur, derisa të marrin ngjyrë të gështenjtë. Shërbeni qoftet me perime të freskëta, pure patatesh apo me shtojca të tjera sipas dëshirës.
Per te Shikuar videon klikoni mbi reklame te hapet Video

Keshilla