Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Shapkat RECETE + VIDEO


Koha e përgatitjes: 20 min Sasia: 6 porcione Vështirësia: 2/3
Një recetë e shijshme me miell misri, djathë, qumësht, presh, qepë të njoma dhe vaj ulliri. Mund ta shoqëroni edhe me kos apo me një gotë dhallë.

Përbërësit

400 gr miell misri, 250 gr djathë i bardhë, 1 vezë, 150 ml qumësht, 1 kg presh, 2 lugë gjelle vaj ulliri, 50 gr gjalpë, 5 gr kopër, 2 qepë e njomë

Përgatitja

Lajmë me kujdes preshin, e presim hollë dhe e kavërdisim për disa minuta derisa të zbutet. Në një enë bëjmë përzierjen e të gjithë përbërësve dhe i vendosim në një tepsi, të cilën e kemi lyer me gjalpë e miell. E pjekim në furrë të nxehur në 170 gradë C për 30-35 minuta.

Keshilla