Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Llokume me aromë trëndafili

Llokume me aromë trëndafili

Super të shijshme! Receta më poshtë do e bëjë edhe më të lehtë përgatitjen e tyre 
Përbërësit:
400 ml ujë
500 gram sheqer
50 gram glukozë
100 gram niseshte
2 lugë gjelle ujë trëndafili
ngjyrues për ëmbëlsira ( të kuqe)
Përgatitja:
Në një tenxherë në ujë të valuar shtoni niseshtenë, sheqerin, glukozën dhe i trazoni mirë. Pas 15 minutash i shtoni ujin e trëndafilit dhe ngjyruesin. I përzieni mirë.
Merrni një tepsi dhe shtroni në të një letër kuzhine. Përhapni me kujdes masën e përgatitur. E fusni në frigorifer në mënyrë që të forcohet dhe më pas e prisni në forma katrore. Në fund i hidhni pak sheqer pluhur.

Keshilla