Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Kek italian me mollë. Do ju shkrijë në gojë!Përbërësit:
6.35 oz / 180 gram miell gruri
4-5kokrra mollë
4.6 oz / 130 g sheqer
1,76 oz / 50 g gjalpë
1/2 paketë sodë buke
2 të verdha veze
4.4 fl oz / 130 ml qumësht
Një majë kripë

Përgatitja:
Përzieni të verdhat e vezëve e sheqerin, deri sa sheqeri të miksohet mirë as sa most ë duket më.
Shkrijeni gjalpin në mikrovalë dhe gjysëm e tij shtoheni në një blender. Bashkë me të hidhni qumështin dhe trazoni.
Hidhni pak kripë, miellin dhe sodën e bukës. Përzieni të gjitha shumë mirë.
Mbuloheni tepsinë me letër furred he hidheni të gjithë masën e përftuar.
Qëroni mollët dhe ndahini në copa të holla.
Vendosini sipër kekut vertikalisht. Sa më shumë mollë të përgatisni aq më i shijshëm do jetë keku.
Piqeni në temperaturë 180 gradë për 30-35 minuta(ose deri sa të jetë kthyer në ngjyrë të artë kafe). Ju bëftë mirë. 

Keshilla