Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Flasin miqtë dhe mjekët: Si e gjetëm Adelën të pajetë me derën e apartamentit hapurVdekja e papritur e gazetares Adelajda Xhamani është klasifikuar nga Policia si vdekje për shkaqe natyrore. Mjekët ligjorë, që bënë autopsinë mëngjesin e së dielës, paraprakisht dyshojnë për një arrest kardiak.
Në fakt, as Policia nuk tha këtë, por nga deklarimi që i ishte marrë shoqes së Adelës, e cila kishte shprehur dyshime për një sëmundje të tillë, paçka se nuk ishte diagnostikuar, është përmendur procedurialisht si një sëmundje e mundshme që ajo mund të kishte. Përmendja e kësaj sëmundjeje, solli edhe reagimin e mjekëve.
Një prej mjekeve të QSUT, duke përjashtuar kategorikisht epilepsinë, hodhi edhe dyshime se dikush tjetër mund të ishte shkaktar. Burime nga grupi hetimor thanë se nga këqyrja e kufomës, nuk janë konstatuar shenja dhune.
Po ashtu, nga këqyrja e banesës nuk është konstatuar asgjë e dyshimtë, që mund të ngrinte ndonjë pistë tjetër, veç asaj të vdekjes për shkaqe natyrore.
TELEFONATA E FUNDIT
Adela kishte punuar deri në orën 23:00 të së shtunës, para se të ndërronte jetë në orët e para të mëngjesit të së dielës. Kolegëve nuk u kishte shprehur të kishte ndonjë shqetësim, madje askush nuk kishte vënë re diçka të tillë.
Pasi ka përfunduar punën, është nisur drejt shtëpisë dhe nuk ka dalë më nga aty. Rreth 30 minuta para se të gjendej e pajetë në apartamentin e saj, në zonën e Freskut, në Tiranë, Adelajda Xhamani i kishte telefonuar shoqes së saj të ngushtë.
“Nuk po mbushem dot me frymë”, mësohet t’i ketë thënë shoqes së saj, duke i kërkuar të njoftonte ambulancën. Mjekët kardiologë, që pyetëm dje në lidhje me këtë rast, u shprehën se një nga paralajmërimet e problemeve kardiake është pikërisht ky shqetësim që i ka shprehur Adela në telefon mikeshës së saj.
Veç simptomave të tjera, sipas mjekëve, pamundësia për t’u mbushur me frymë është paralajmërimi më i shpeshtë në raste të tilla. Pas kësaj telefonate, shoqja e Adelës ka lajmëruar menjëherë ambulancën, familjarët e saj, por edhe disa miq të përbashkët.
Ambulanca ka mbërritur shumë shpejt në adresën e dhënë, por duke qenë se nuk dihej me saktësi apartamenti i Adelës, mjekët kanë pritur derisa miqtë e saj kanë mbërritur aty me një taksi. Të gjithë janë ngjitur bashkë në katin e katërt.
Dera është gjetur gjysmë e hapur, pasi në momentin që po fliste në telefon me shoqen e saj, Adela, nga frika se gjendja e saj mund të përkeqësohej, i ka thënë se do t’i hapte derën.
Ndërsa në momentin që janë futur brenda, ajo është gjetur e shtrirë në korridor. Mjekët nuk kanë konstatuar shenja jete, megjithatë e kanë marrë me ambulancë e janë nisur drejt QSUT.
Si orë e vdekjes është shënuar 05:10, kohë që përkon me momentin kur mjekët janë futur në apartamentin e saj dhe e kanë konstatuar pa shenja jete. Por vonesa rreth 30 minutëshe, nga momenti i telefonatës së fundit, ka qenë për shkak se nuk dihej adresa e saktë./Panorama

Keshilla