Turshi me lulelakër

Turshi me lulelakër

Përbërësit

1 lulelakër
4-5 karrota
1 hudhëra
kripë
nohut
3 luge te gjelles sheqer
1 luge te çajit uthullPer 1 kavanoz

Hapat

1
Lulelakrën e preni në copa të vogla dhe e vendosni tek uji me uthull rreth 10-15 minuta ku duhet të qëndroj.
2
Karrotën e preni në copa të vogla poashtu, në një kavanoz e vendosni nohutin dhe 1-2 copa të hudhrës.
3
Përmbi ia vendosni lulelakrën dhe karrotat e prera.
4
Pasi ta mbushni e gjithë kavanozin ia vendosni 2 lugë të gjellës kripe, 1 lugë të gjellës sheqer, 1 lugë uthull dhe ujin e vluar, e mbyllni kavanozën.
5
Kavanozën me turshi e vendosni në errësirë të qëndroj rreth 2 javë.
6
Ju bëftë mirë!
Powered by Blogger.