Speca turshi me mjaltë

Speca turshi me mjaltë

ërbërësit

5 kg speca
3 l ujë
0.5 l uthull
150 gr sheqer
200 gr kripë
200 gr mjalte
1 tufe magdanoz
thelbinjë hudhër
gjethe dafine

 Hapat

1
Specat I pastrojme,heim bishtat dhe farat.
2
Vlojme shelliren me ujin,kripen,sheqerin,uthullen dhe mjaltin dhe leme te ftohet.
3
Specat I pervelojme ne uje te kripur per nga 1-2 minuta dhe I palosim neper kavanoze duke shtuar thelpnje hudhre dhe magdanoz.
4
Ne fund qesim ujin e vluar dhe te ftohur dhe mbyllim kavanozet.
Powered by Blogger.