Speca me uthull

Speca me uthull

Përbërësit

5 kg speca
SHELLIRA:
2 l ujë
1 filgjan kafes turke sheqer
1 filgjan vaj
1 filgjan uthull
2 filgjan kripë
500 ml uthull

Hapat

1
Specave i heqim bishtat dhe farat.
2
Secilin spec e kalojme neper uthull 500ml dhe veme ne nje ene te kullohen.
3
Pasi specat kullohe qesim ne enen ne te cilen do ti vendosim per turshi.
4
Ne nje ene zijme perbersit per shelliren dhe qesim mbi specat e palosur ne ene.Para se ti qesim shelliren shtojme hudher,karrote dhe magdanoz.
5
Pastaj mbyllim enen mire hermetikisht dhe leme ne vend te fresket per disa dite dhe turshite do te jene gati.
Powered by Blogger.