"Si ta Quaj kete Dashuri" Neser do te Ndiqni... Pjesa 186. Pjesa fillon me Arnavin te shkaterruar,qe zbret poshte. ..
Pjesa 186. Pjesa fillon me Arnavin te shkaterruar,qe zbret poshte. Te ftuarit e pershendesin dhe e urojne per martesen e vellait,po gjithcka eshte zhdukur,gjithcka,vec fjaleve qe degjoj,ato fjale qe do ta shkaterrojne per 6 muajt ne vazhdim. Nderkohe shami mendon qe Kushi po i thote vertet,te ndahet nga Anxhali-" Cfare the,Kushi? E degjova mire,apo jo? Perserite edhe njehere,te lutem?" Kushi shokohet qe shami nuk i kuptoi fjalet e saj dhe i ka marre seriozisht. Shami i kap fytyren me duar, dhe i premton qe do ndahet nga Anxhali, dhe do ta harroje ate pergjithmone. Kushi i largon duart me force dhe i thote-" Si te jesh i martuar,si i pamartuar, kurre nuk do te jem pjese e jetes tende." Kushi i thote qe, kur ai nuk i qendroi besnik dikujt si Anxhali,atehere nuk i zihet besa qe do jete besnik me asnje. Ajo ii thote qe Anxhali duhet te ndahet nga ai,qe ajo te jetoje e qete. Shami mundohet ta preke po kushi nevrikoset-"mos me prek, dhe kurre mos guxo te me prekesh." Kushi largohet nga tarraca,dhe le shamin duke shikuar i nevrikosur. Kushi shkon te dhoma e pajalit, me zor mbushet me fryme nga vrapimi qe beri per tu larguar nga shami, e shokuar dhe e hutuar nga rrefimi qe beri shami. 


Fjalet e tij i tingellojne ne vesh. Ajo kujton kur shami e shtrengoj me force,dhe syte i mbushen me lot. Pajal e shikon kushin po nuk e kupton menjehere sa e trishtuar eshte ajo. Pajal e pyet nese halla apo mamaja e kane derguar per ndonje pune dhe e pyet nese gjithcka eshte mire. Kushi thote me vete qe asgje nuk eshte mire,dhe pajal e shikon qe ajo nuk eshte mire,dhe e pyet nese i ka thene gje Manorma. Kushi perpiqet te buzeqeshe dhe perqafon motren e saj. Kushi i thote qe asgje nuk ka ndodhur. Pajal e beson dhe falenderon zotin dhe thote qe me zor po pret te takohet me Akashin. Sapo pajal permend emrin e Akashit,kushi kujton qe ajo nuk eshte vetem. Eshte nje person qe mund te hapet me te,i cili do ta kuptoje,i cili i beri nje premtim te heshtur qe do i gjendet prane ne cdo situate. -"Moter,do vi shpejt. Duhet te flas me Arnavin." Kushi largohet nga dhoma,pa degjuar fare thirrjet e pajalit. Ajo thote me vete qe duhet ti tregoje Arnavit per shamin. 

Nderkohe shami po sillet rreth e rrotull,i bie telefoni nga nr i Anxhalise. Ai pergjigjet duke menduar qe tani do te marre lajmin per vdekjen e Anxhalise,po habitet shume kur degjon zerin e saj. Ai shikon lart,dhe shikon Anxhalin qe po vjen poshte. Ai shokohet dhe tel i bie nga dora. Ai kujton se si i ka prere frenat makines dhe habitet shume qe ajo eshte gjalle. Anxhali vjen aty dhe e perqafon,e gezuar qe po sheh burrin e saj. Ai rri i ngrire,pyet veten si ka mundesi qe eshte gjalle. Ai e mbledh veten dhe shtiret si i shqetesuar per te,teksa ajo i tregon per aksidentin. Shami nevrikoset shume dhe Anxhali i thote qe u frikesua se mendoi qe nuk do ta shihte me. Sherbetori vjen aty dhe i nderpret,i cili i thote Anxhalis qe te flase me priftin. Nderkohe Arnav eshte si i cmendur ne dhomen e tij. Ai kujton momente te ndryshme te motres se tij. Fillimisht kujton kur shami i thote Anxhalis qe vendi i saj eshte ne zemren e tij,jo te kembet. Kujton Anxhalin qe qante,kur shami e ushqeu te tempulli. Ai sillet ne dhome i nevrikosur,teksa kujton shamin qe mbante Anxhalin ne krahe,kujton kur Anxhali e prezanton shamin si burrin me te mire para kushit, kujton kur ai i ka blere dhurata te dyve per pervjetorin e marteses,dy ora njesoj. Arnav nevrikoset,kjo eshte shume per te. Ai heq xhaketen dhe kollaren,ulet ne krevat dhe kujton momentin ne tarrace.

  • Arnav vendos qe do ti tregoje gjithe te verteten Anxhalis. Ai nderron rrobat dhe niset te shkoje poshte. Ai pyet sherbetorin per Anxhalin,dhe nevrikoset kur zbulon qe ajo eshte me shamin. Arnav dhe sherbetori kalojne pak para se kushi te dale nga dhoma,duke kerkuar Arnavin. Arnav shkon poshte,therret motren e tij dhe shikon shamin qe po vjen. Shami i buzeqesh sikur nuk ka ndodhur asgje,dhe Arnav nevrikoset. Arnav i afrohet shamit dhe i thote qe do te flase me te.
  • arnav_kushi_sing_raizadaShami habitet por e ndjek Arnavin ne anen tjeter te shtepise. Kushi vjen poshte gjithashtu po nuk i shikon keta te dy kur largohen. Shami pyet Arnavin se cfare ka dhe Arnav mbyll syte dhe merr frym thelle qe te qetesoje nervat. Ai mbyll deren dhe kthehet nga shami-" Une e di." Shami ka bere kaq shume gjera keto ditet e fundit dhe nuk e di se cfare po thote Arnav. Shami i frikesuar dhe i habitur,pyet Arnavin se cfare di ai. Arnav eshte pas tij,i nervikosur i thote shamit qe ai e ka pare. -"cfare ke pare?" -"Te pashe ty dhe kushin ne tarrace." Nderkohe nena,Anxhali,halla dhe garima po diskutojne per ritualet e marteses. Telefoni i Anxhalis bie dhe nena shqetesohet kur shikon te shkruar"Klinika Mehta". Anxhali e siguron qe thjeshte ka qene per nje kontroll rutine. Nderkohe shami mundohet te binde Arnavin qe nuk eshte ashtu sic duket. Arnav i thote qe ka pare me syte e tij dhe ka degjuar gjithcka qe ka thene. Shami i thote,meqe ka degjuar gjithcka atehere ska arsye per ta mohuar me. Arnav cmendet,e kap shamin nga rrobat dhe i bertet ne fytyre-" Si guxon te ia besh kete motres...personi qe te vinte mbi zotin,e mashtrove? E tradhtove." Shami kenaqet kur shikon Arnavin te acaruar,jashte kontrollit. Arnav i thote-" Do paguash per gjithcka qe ke bere. Nuk do te le te shpetosh kaq lehte. As ty....dhe as Kushi Kumari Gupta. Shami kupton se Arnav mendon qe edhe kushi ka faj. Ai e di qe Arnav ka ndjenja per Kushin,i ka pare nga afer gjithe keto dite. Ai buzeqesh i lumtur dhe Arnav acarohet. Ai e shtyn shamin pas murit,po shami nuk shqetesohet aspak.   Ai i largon duart e Arnavit dhe qetesisht i thote se po i rrudhos veshjen. -"Cfare do besh? Do me shkaterrosh? Por nuk do mundesh te shkaterrosh dashurine mes meje dhe Kushit." Arnav ngre doren ta godase po ngrin-" Cfare do besh? Do i tregosh mbretereshes? Shko. Shko tregoj motres tende te verteten. Tregoj motres qe, personi qe ajo do me shume ne bote,eshte i dashuruar me dike tjeter." Shami i thote qe Anxhali nuk do ta besoje kurre. Ai thote te vene bast 100R, jo me mire 1000R se Arnav eshte shume i pasur. Ai me nje buzqeshje te shpifur ne fytyre i thote qe tani ska kuptim ta therrase me "kunat"dhe per here te pare e therret ne emer. Arnav ngurron per pak sek dhe i thote me nje ze te ulet dhe te rrezikshem-" Motra ime, dhe kjo shtepi, te dhane shume respekt. Bashke,ti dhe kushi na keni mashtruar, dhe per kete....." Shami e nderpret-" Te pakten perdor fjalet e duhura,Arnav. Cfare ti e quan mashtrim,eshte dashuria ime per Kushin. E cila eshte ne cdo vene gjaku. Trego respekt per keto ndjenja. Kushi eshte bere jeta ime,cmenduria ime,fiksimi im, gjithcka. Dhe tani,vetem mbreteresha eshte ne mes nesh. Arnav mbyll syte,ne perpjekje per te mbyllur edhe fjalet qe shami po thote. Kushi eshte vet shpirti per te, ne cdo rrahje zemre,kushi ishte....deri para pak minutash....gjithcka.
Powered by Blogger.