“Si ta quaj këtë dashuri”- Ja si duket Lavanja në jetën reale!(FOTO♥)Sana Makbul e njohur edhe si Sana Khan, është një aktore indiane. Ajo filloi karrierën e saj me modelimin. Pas modelimit ajo vazhdoi të vepronte në serialet televizive hindu. Para se të merrte pjesë në industri, ajo mori pjesë në paraqitjen e bukurisë Femina Miss India. Në vitin 2014, ajo bëri debutimin e saj të filmit Telugu në Dikkulu Choodaku Ramayya, duke ndryshuar emrin e saj të ekranit në Sana Makbul.
Biografi
Sana ka lindur dhe rritur në një familje muslimane në Mumbai, Maharashtra. Ajo ka bërë diplomimin e saj nga Kolegji Kombëtar. Mikjau i saj më i mirë është aktorja e Televizionit, Priyal Gor. Babai i saj është një musliman malyali dhe nëna e saj Saeeda është nga Mumbai.

Profili personal
Emri: Sana Khan
Data e lindjes: 13 qershor 1993
Mosha: 23 vjet
Gjatësia: 5’8 ”
Vendi i lindjes: Mumbai, Maharashtra, Indi
Kolegji: Kolegji Kombëtar
Profesioni: Aktorja, Modeli
Titulli: Femina Miss Beautiful Smile 2012
Vite aktive: 2011-pranishme
Filmi i parë i Telugu: Dikkulu Choodaku Ramayya
Feja: Muslimane

Karierë
Sana Makbul filloi karrierën e saj në modelim dhe më pas u shfaq në reklama dhe shfaqje televizive. Në vitin 2009, ajo u shfaq së pari në reality show MTV Scooty Teen Diva. Ajo e uli atë një rol të shkurtër në serinë muzikore Ishaan: Sapno Ko Awaaz De.
Ajo u pa në sezonin e dytë të serialit televiziv Kitani Mohabbat Hai. Pas kësaj ajo luajti rolin e Lavanya Kashyap në serinë seri Star Plus ‘Pyaar Ko Kya Naam Doon’. Më vonë, ajo luajti rolin e Riya Mukherjee në serinë e hetimeve penale Arjun. Më pas ajo mori pjesë në Femina Miss India dhe fitoi titullin Femina Miss Beautiful Smile 2012.
I dashuri
Sipas raporteve, Sana Makbul nuk po takon askënd dhe është shumë e vetme.


Powered by Blogger.