MUSAKA (MOUSSAKA)

Musaka (Moussaka)


Musaka (Moussaka)Përberesit: 
600 gr Patëllxhan, 
400 gr mish Qingji, 
200 ml salcë Domate, 
300 gr Patate, 
350 ml Beshamel, 
50 gr Pecorino, 
1/2 gote vere të kuqe, 
1 kokërr Qepe,
1 luge kafeje kanelle, 
Gjalp,  Krip,
Piper, Vaj Ulliri. Përgatitja:
Ne fillim lajme patellxhanet i presim lekuren dhe i ndajme ne feta.Me pas i lajme dhe i veme ne nje kullese ku i hedhim kripe dhe i leme per 30 minuta.Pas 30 minutash patellxhanet i lajme perseri me uje te ftohte dhe i shtrydhim per t’i hequr ujin e tepert.

Me pas i vendosim patellxhanet ne nje tigan per ti skuqur deri sa te marrin ngjyre nga te dyja anet.Mbasi patellxhanet na jane skuqur i heqim nga tigani dhe ne tigan hedhim qepen e grire imet dhe pastaj mishin, i trazojme derisa te skuqen, kur qepa dhe mishi te jete skuqur sa duhet i hedhim kripen, piperin, kanellen dhe salcen e domateve dhe i leme ne zjarr te avashte per 30 minuta.

Me pas lajme patatet, i heqim lekuren dhe i presim ne feta te holla te rrumbullaketa dhe i hedhim ne tigan per ti skuqur.Hedhim gjalpin ne nje tave pjekjeje dhe e mbulojme me nje shtrese me patate.

Me pas i shtojme edhe nje shtrese me patellxhane dhe i hedhim kripe,pastaj i shtojme mishin e skuqur me qepe dhe salcen e domateve.

E mbulojme perseri me nje shtrese tjeter me patellxhane dhe se fundmi i shtrojme beshamelin dhe pecorinon.

E vendosim taven ne furre ne temperaturen 180 °C per 30 minuta derisa pjesa e siperme e musakase te mos theket.

Disa persona mund ti hedhin musakase edhe 2 kokkra veze per ta bere me te trashe por kjo nuk eshte e domosdoshme.

Musakaja duhet te sherbehet e ngrohte. Ju befte mire!
Powered by Blogger.