Lulelaker turshi

Lulelaker turshi

Përbërësit

1.5 kg lulelakër
1.5 l ujë
500 ml uthull
125 gr sheqer
100 gr kripë
20 gr biberi zi kokerr
2 gr konzervans
2 gr vinobranmrojtes vere

Lulelaker turshi

 Hapat

1
Pastrojme lulelakren dhe ndajme ne pjese me te vogla te cilat I kullojme dhe radhisim neper kavanoze.
2
Ne nje ene tjeter qesim ujin,uthullen,kripen,sheqerin,piperin e zi kokerr,konzervansin dhe vinobranin.
3
Te gjitha keto I vlojme dhe ziejme per 15 minuta dhe leme te ftohet teresisht me pas.
4
Kavanozet I mbushim me shelliren e zier dhe te ftohur tashme dhe mbylllim mire hermetikisht.
Powered by Blogger.