Domate të gjelbërta turshi

Domate të gjelbërta turshi

Përbërësit

2,5 lt ujë
1 gotë sheqer
½ gotë kripë
1 gotë uthull
5 kg domatetë gjelbërta
karrota
hudhëra
piper i zikokerr
gjethedafine
1 veremrojtes (vinobran)

 Hapat

1
Domatet pasrohen thahen dhe lihen per 15 minuta ne temperature ambielnti qe te thahen krejtesisht.
2
Nderkohe ne nje ene qesim ujin,kripen dhe sheqerin.
3
Vlojme derisa te shkrihen perbersit dhe largojme nga zjarri.
4
Ne ujin e nxehte shtojme uthullen dhe mbrojtesin e veres.
5
Ne kavanozet e pastruara me pare dhe te sterilizuara(kavanozet e paster i veme ne furred he ngrohim furren deri ne 200 grade dhe pastaj largojme kavanozet me ane te ndonje lecke qe most e digjemi),vendosim domatet te tera ose te prera pergjysem qe te mbushet sa me shume.
6
Pasi mbushim kavanozen me domate shtojme gjethe dafine,thelp hudhre,biberin e zi kokerr,dhe perziper mund te qesim karrote te prere ne forme shkopi qe te ulet masa e domateve.
7
Pastaj shtojme perzierjen e ujit te vale dhe mbyllim hermetikisht kavanozet.
8
Kavanozet e mbushura dhe te mbyllyra mire i mbulojme me batanije qe te ftohen ne menyre shume te ngadalshme dhe pastaj i vendosim ne vend te fresket per perdorim afagjate.
Powered by Blogger.