Çaj kanelle dhe mjaltë për të kuruar këto sëmundjeShërbejini miqve dhe të afërmëve tuaj një çaj kaq relaksues, mjekësor dhe kurativ. Përveçse i shijshëm, aromatik dhe çlodhës nervor, cilësitë e tij kurative janë të shumta…
Më poshtë kemi të renditura 5 nga këto cilësi!
1. I dobishëm për atritin. Nëse një person që vuan nga artriti pi në mëngjes dhe mbrëmje një çaj me 2 lugë mjaltë dhe një lugë me kanellë pluhur, dhimbjet e tij do të reduktohen. Universiteti i Kopenhagen’it konfirmon se edhe të sëmurët kronikë do të përmirësohen ndjeshëm.
2. Për fshikëzën. 2 lugë gjelle me kanellë pluhur përzihen me 1 lugë çaji mjaltë. Hidhen në një gotë ujë të vakët dhe pihet. Shkatërron mikrobet në fshikëzën e urinës.
3. Për kolesterolin. 2 lugë gjelle me mjaltë dhe 3 lugë çaji me kanellë pluhur. Hidhet në 1 gotë ujë dhe pihet nga një e tillë 3 herë në ditë.
4. Ftohje. 1 lugë gjelle me mjaltë të ngrohtë përzihen me 1/4 kanellë pluhur. Përzierja të konsumohet për 3 ditë rrjesht (1 herë në ditë).
5. Për stomakun. Përzierja e kanellës me mjaltë është shumë kurative edhe për problemet e ulçerës dhe stomakut. Gjithashtu ky çaj shërben edhe për të kuruar problemet e tretjes, zemrës, për humbjen e peshës, erën e keqe të gojës, etj.
Në formë pluhuri dhe stikash, e gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.
Nga Bimë Mjekësore
Powered by Blogger.