Biografia dhe Sukeset e Barun Sopti(Arnav)Biografia
Barun Sobti (i lindur më 21 gusht 1984) është një aktor indian televiziv.
Ai filloi karrierën e tij të aktrimit me serialin televiziv të orientuar nga  STAR Plus Shraddha. Roli i parë i tij ishte Shravan Jaiswal në Baat Hamari Pakki Hai përballë Ankita Sharma.
Ai fitoi popullaritet me dramën romantike “Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon”(si ta quaj kete dashuri), përballë Sanaya Iranit, me portretizimin e tij si djali joshes i biznesit Arnav Singh Raizada.
Ai bëri një rikthim me ‘Tanhaiyan’ webseries përballë Surbhi Jyoti.

Jeta private, familja dhe e dashura
 Barun e bëri shkollimin e tij në Shkollën e Shën Markut, Varun New Delhi. Para se të hyjë në industrinë e argëtimit, ai punoi si menaxher i operacioneve në Jindal Telecom për 7 vjet. Ai u martua me të dashurën e tij të fëmijërisë Pashmeen Manchanda më 12 dhjetor 2010 në një Gurudwara. Pashmen Mancchanda njhet si e dashura e Barun(arnavit) dhe ata u takuan ne nje shkolle ku mesonin te dy. Pashmen mesonte tek nje tjeter, dhe u desh ta nderronte shkollen por, siç thonë ata, ‘martesat bëhen në qiell’, fati i saj e çoi në një shkollë të re bashkëkohore dhe kjo ishte ajo ku Barun mësonte. Ata po studionin në standardin e nëntë kur çifti u takuan për herë të parë. Marrëdhënia e tyre ka qenë një nga shembujt e rrallë të dashurisë së vërtetë.
Karriera
Sobti u shfaq fillimisht si Swayam Khuranain, tregimi i  Shraddha në Star Plus, përballë Neha Janpandit, i cili mori përgjigje të mirë. Më pas u shfaq në një rol negativ të Dr. Raj në shfaqjen popullore Dill Mill Gayye, pas së cilës ai shënoi rolin udhëheqës të një Shravan Jaiswal në shfaqjen televizive  Baat Hamari Pakki Hai.
Sobti pastaj vazhdoi të luante në dramën Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon. Ai luajti karakterin e Arnav Singh Raizada, një biznesmen i vrazhdë dhe i sjellshëm, i cili me pasion bie për një vajzë Khushi Kumari Gupta të luajtur nga Sanaya Irani. Shfaqja si dhe karakteri i tij morën një përgjigje dërrmuese nga audienca si dhe kritikët, gjë që është shumë e rrallë dhe menjëherë u bë një emër i familjes që fitonte emër dhe famë ekstreme. Pasi Sobti njoftoi se “pushimet” e tij nga prodhuesit e shfaqjes përfunduan shfaqjen. Në vitin 2013, ai u titullua i treti Sexiest Asian Man nga revista britanike Eastern Eye. Në vitin 2016, ai u emërua i gjashti më seksual aziatike duke lënë Shahid Kapoor dhe Ranveer Singh prapa.


Roli i tij ne serial “si ta quaj kete dashuri”
Ai ne serial luan rolit e biznismenit te famshem joshes, te cilin nuk e mposht askush. Ai ka vetebesim tek vetja, mirepo deri ne diten qe e takon vajzen Khushi Kumari,e cila ja heq mendjen sepse eshte nje vajze e thjesht dhe jo si eshte mesuar ai. Mirepo ai ne serial eshte teper egoist dhe nuk e do askend pos vetes, mirepo me kohen ai ndryshon dhe behet me familjar. Dashuria ndaj Kushit e cila lind kohe pas kohe pa e marre vesh as vet Arnavi , ajo ja ndryshon pikepamjet e tij ndaj jetes dhe dashurise. Inati i tyre pak nga pak do shendrrohet ne dashuri. Do te kene shume pengesa ne rrugen e tyre te lumturise, por dashuria e tyre do i perballoje te gjitha dhe do e arrijn lumturin e merituar..
Powered by Blogger.