Si të bëni një kek veror me oriz, me këto 4 përbërës

Si të bëni një kek veror me oriz, me këto 4 përbërës

A keni provuar ndonjëherë kekun e orizit? Është shumë e lehtë për t'u përgatitur dhe gjithashtu shumë ekonomike. Me vetëm 4 përbërës ju mund të bëni një kek të shijshëm orizi që është shumë i shëndetshëm edhe për fëmijët. Ajo është një ndihmesë dhe për njerëzit që janë alergjikë ndaj glutenit sepse në vend të miellit përdoret orizi. 

Ju do të jeni një kuzhinier i madh me këtë recetë të thjeshtë! Megjithatë, nëse doni ta përgatisni këtë ëmbëlsirë si një kek tradicional, thjesht zëvendësoni orizin me miell gruri të zakonshëm. Përbërësit e këtij keku janë shumë ekonomik dhe mund të merren lehtësisht në çdo dyqan.
Përbërësit:
-4 vezë të plota
-650 ml qumësht i skremuar
-200 gram oriz
-100 gram gjalpë
-½ e filxhanit të çajit, me sheqer.
Përgatitja:
1. Së pari, vendosini vezët dhe sheqerin në një tas.
2.Përziejini mirë derisa të dy përbërësit të jenë plotësisht të integruar.
3. Pastaj shtoni orizin, gjalpin e shkrirë dhe qumështin e skremuar. Përziejini vazhdimisht.
6. Vendoseni në furrë në 170 gradë për 30 minuta.
Mos harroni se është e rëndësishme për ta konsumuar të ftohtë, pasi e nxehtë mund të shkaktojë probleme me tretjen.
Ju mund ta mbani këtë kek në frigorifer deri në pesë ditë, por me siguri nuk do të zgjasë aq gjatë sepse kaq e shijshme sa është do të konsumohet shpejt!/
Powered by Blogger.