Si Behet Buke Misri

Përbërësit

1kg miell misri
700ml ujë
3-4luge kos

Hapat

1
Në drasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë fillojmë ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzirë vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e pin gjith ujin.
2
Kur kjo masë fillon të ftohët pak ather fillojmë me e mledh brumin në topth, cilin e nxheshim disa herë vertikalisht dhe horizontalisht dhe në fund e stypim duke ia dhan formen e bukës.
3
Bukën e nxheshur dhe të formuar e vendosim me kujdes në tepsi të lyer me vaj, pastaj e lujmë sipri me kos dhe e pjekim afër një orë në temperaturë më të lartë .
4
Kjo është mynyra e moqme tradicionale e gatimit të bukës kollomoqe cila kërkon shum kujdes dhe perkushtim por unë kam provuar mënyren më të lehtë të këtij gatimi dhe suksesi nuk ka munguar, pra njëjtit përbërës e njëjta procedurë por me ujë të ftohtë.
Powered by Blogger.