Shpesh jeni bere kurioz dhe me keni kerkuar se cfare Jane xhalebit dhe si behen ato. Per kete embelsire eshte e "cmendur" Khushi dhe e degjojme shum shpesh kete embelsire ne serial....Ja se cfare embelsire jane dhe si behen...

Image may contain: one or more people and food

Shpesh jeni bere kurioz dhe me keni kerkuar se cfare Jane xhalebit dhe si behen ato. Per kete embelsire eshte e "cmendur" Khushi dhe e degjojme shum shpesh kete embelsire ne serial....Ja se cfare embelsire jane dhe si behen :
Xhalebit jane embelsire me origjine indiane dhe janë shumë të ëmbla për shkak të shurupit të sheqerit .Kjo embelsire mund të hahet vetëm ose ngjyhet në qumësht të ngrohtë apo edhe shërbehet me çaj indian. Ato përgatiten për raste të veçanta si ceremoni edhe pse janë në të njëjtën kohë një "ushqim rruge". Kjo embelsaire eshte shpikur ne Indi por e perdorin edhe shtetet aziatike si :Pakistani,Bangladeshi,Sri Lanka,Nepal etj.Shumë i rëndësishëm në përgatitjen e tyre është kushtimi i vëmendjes gjate skuqjes se embelsires.Xhalebit janë te karakterizuara nga një ngjyrë portokalli.Ja se si të përgatiten xhalebit me recetën origjinale te kuzhinës indiane :
Përbërësit: 2 gota miell, 1/2 lugë çaji pluhur, 1 filxhan kos, vaj luledielli për skuqjen ne tigan, 1 filxhan sheqer, një majë luge shafran, 1/4 lugë çaji kardamom, 2 lugë ujë trëndafili.
Hedhim ne nje tas miell,maja dhe kos dhe i trazojme deri sa formojet nje mase homogjene.Mbyllim tasin me nje leter dhe e leme te pushoj per 1 ditë.Diten tjeter brumin qe beme diten e pare,e hedhim ne nje si tip shisheje (pak a shum si ato te ketchup-it qe kane nje vrime te vogel,ose mund te perdorim ato qe perdoren ne pasticeri,si ato qe perdor dhe khushi).Me pas pergatisim shurupin Duke shkrire sheqerin se bashku me ujin e trendafilit dhe e leme te shkrije deri sa te formohet nje mase karameli.Falim zjarrin dhe hedhim shafranin ne karamelin e krijuar dhe i trazojme mire.Ne nje tenxhere ngrohim vajin e luledjellit.Kur vaji eshte i nxehte ne hedhim brumin qe beme me pare me nje si tip bidoni (si ai qe perdor Khushi) duke e hedhur ne tigan duke e rrotulluar paisjen,deri sa behet nje si tip rrethi i ngaterruar (si i ben khushi,me te njejten forme).I skuqim Xhalebit dhe me pas i zhysim ne karamelin e bere me pare dhe me pas i hedhim edhe kardamom.I leme xhalebit per 2-3 minuta ne shurup dhe me pas i heqim nga shurupi dhe jane gati per tu ngrene.Keshtu behen Xhalebit!!!


JU LUTEM KLIKONI REKLAMAT QE TE KEMI INFO NE EPISODET E ARDHSHME FALEMINDERIT.


SHIKO KANALET SHQIPTARE FALAS ME INTERNET KLIKO LINK ---> WWW.ALBTVHD.COM
Powered by Blogger.