Patate me mish gjeli

Image may contain: food

Patate me mish gjeli 

Përbërësit:
* 3-4 patate
* 1 qepë
* 2 domate
* 2 karrota
* gjysem spec i kuq
* gjysem rrënjë selino
* 100 ml vaj ulliri
* kripë, piper, pak rigon
* lëng i një limoni

Mishin e marinojmë me kripë, piper, limon e pak vaj ulliri, e vondosim në furrë për 30 minuta, i hedhim edhe 1/2 gotë ujë,
perimet i presim, i hedhim erzat dhe vaj ulliri i trazojmë mirë që ti marim erzat mirë dhe i vendosim në tavë. Mishi që është gjysëm i pjekur e vendosim lart perimeve. E mbulojmë me letër alumin dhe e vendosim në furrë për 1 orë në 200 gradë C. Pak para se të jetë gati heqim letrën alumin që të mari pak ngjyrë.
Powered by Blogger.