Mjekët kurrë nuk do t’ua thonë: Kjo është kura e vetme e gjendrës tiroide

Mjekët kurrë nuk do t’ua thonë: Kjo është kura e vetme e gjendrës tiroide

Gjendra tiroide është një gjendër endokrine që ndodhet në pjesën para në qafë dhe ka një rol shumë të rëndësishëm në organizëm, sepse liron dy hormone që ndikojnë gjithë metabolizmin.
Ajo sekreton ‘tiroksën’, hormoni i tiroides që ndikon pothuajse të gjitha sistemet e trupit dhe ‘triodothyronine’, hormoni i dytë i tiroides që prek pothuajse çdo proces fiziologjik në trup, si temperatura e trupit, rritja, metabolizmi dhe zemra.

Dy lloje kryesore të çrregullimit të tiroides:
1. Hipertiroidizmi është ajo gjendje kur gjendra tiroide është tepër aktiv dhe prodhon një sasi të tepërt të hormoneve tiroide.
Këtu janë simptomat më të zakonshme të kësaj gjendje:
Humbje peshe
Djersitje
Lodhje
Harresë
Vështirësi për të fjetur
Ankth dhe nervozizëm
Probleme menstruale
2. Hipotiroidizmi është gjendja kur gjendra tiroide është më pak aktive dhe trupit i mungon hormoni i mjaftueshëm.
Këto janë simptomat më të zakonshme:
Shtim në peshë
Kapsllëk
Lodhje
Lëkurë dhe flokë të thatë
Dhimbje të muskujve
Depresion
Thonj të brishtë
Ënjtje në pjesën e përparme të qafës
Harresë
Receta
Një ilaç krejtësisht i natyrshëm mund të mbajë funksionin optimal të gjendrës tiroide.
1kg mjaltë organik
40 copë arra të vogla jeshile
1 kavanoz i madh ose disa të vogla
Metoda e përgatitjes:
Së pari, pastroni plotësisht arrat dhe fshijini. Shpojini me një objekt të mprehtë apo një gjilpërë. Vendosini ato në një kavanoz dhe mbusheni atë me mjaltë. Vendoseni kavanozin në një vend të hapur dhe të ekspozuar në diell.
Lëreni për 40 ditë. Pas kësaj, ruajeni atë në një shishe qelqi.
Përdorimi:
Hani rregullisht dy lugë gjelle të kësaj përzierjeje në mëngjes dhe në darkë, çdo ditë, deri sa të përfundojë sasia.
Përgatiti: Brikena Dervishaj
Powered by Blogger.