Ja limonada që lufton depresionin!

Ja limonada që lufton depresionin!

Depresioni është një çrregullim i humorit i karakterizuar nga mungesa e humorit dhe një sërë simptomash të tjera të mundshme, të cilat variojnë nga personi në person.
Depresioni është i zakontë dhe në formën e tij më të butë shumica e njerëzve mund të kalojnë një jetë të shëndetshme dhe aktive me trajtimin dhe mbështetjen e duhur.  Në formën e tij më të ashpërr, depresionin mund të jetë shkatërrues dhe madje edhe kërcënim për jetën,  kështu që është mirë të mos e neglizhoni dhe të përpiqeni ta kaloni vetëm.

Kjo recetë limonade me tumerik ka treguar se jep rezultate shumë të mira kur përdoret si ilaç natyral për depresionin …
Shenjat dhe simptomat e depresionit
Trishtim, ankth dhe ndjesi boshësie
Ndjesi të të qenit i pashpresë
Ndjesi faji
Irritim, nervozizëm
Lodhje dhe energji e pakësuar
Vështirësi në përqendrim dhe në marrje vendimesh
Pagjumësi ose gjumë i tepërt
Mendime për vetëvrasje, përpjekje për vetëvrasje
Tumeriku
Mund të themi se duke na dhënë tumerikun, natyra na ka bekuar duke na dhënë armën për shumë lloje sëmundjesh. Tumeriku mund të ndihmojë duke parandaluar shpërbërjen e qelizave në qeliza kanceroze, apo mund të jetë fitimprurës nëse vuani nga Alzheimer.  Mund të luftojë kancerin, të ulë kolesterolin LDL etj. Turmeriku përdoret për problemet me stomakun, aciditetin, artrititin, diarrenë, çrregullimet me mëlçinë, verdhëzën etj.
Ai është i mbushur me antioksidantë, ka përfitime të fuqishme anti-inflamatore, ka përfitime për trurin, ndihmon për të pakësuar shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës dhe mund të ndihmojë për të luftuar depresionin.
Si e lufton depresionin tumeriku?
Ka shumë metoda dhe ilaçe për të luftuar depresionin dhe një nga më të njohurat në treg është Prozac.  Ana negative e këtyre ilaçeve është se shkaktojnë shumë efekte anësore, ndër të cilët më të dukshmit janë: vështirësi në frymëmarrje, efekte vetëvrasëse dhe gjakrrjedhje në stomak
Kërkimet kanë treguar se tumeriku dhe përdorimi i tij, për shkak të përbërësit kurkumin që gjendet në të, kanë ndikim efektiv në çregullimet kryesore të depresionit në të njëjtën mënyrë si fluoxetine(Prozac), por pa efektet anësore që shkakton përdorimi i ilaçit.
Receta e limonadës me tumerik
Përbërësit
4 filxhanë çaji ujë me gaz ose ujë të filtruar të ftohtë
2 lugë gjelle tumerik të freskët të bluar ose në formë pluhuri
4 lugë gjelle shurup panje 100%, mjaltë ose Stevia (nëse doni të evitoni sheqerin)
Lëngu i 1 1/2 limonëve ose limave
Sipas dëshirës: lëngu i një portokalli të kuq
Përgatitja
Përziejmë të gjithë përbërësit në një brokë (kanë), i trazojmë dhe i shërbejmë me një fetë limoni për zbukurim.
Powered by Blogger.