Tavë me lulelakër dhe brokoli
Një tavë shumë e shijshme dhe e shëndetshme. Ju bëftë mirë!


Përgatitja

Përbërësit

  • 1/4 gotës gjalpë
  • 1 kokë lulelakër të coptuar
  • 1 kokë brokoli të coptuar
  • Kripë dhe piper
  • 3 gota qumësht
  • 3 gota kaçkavall cheddar
  • 1/4 e gotës miell

Udhëzimet

Para ngrohim furrën në temperaturë 200 gradë. Shkriejm gjalpën dhe i shtojmë miell në tigan, pastaj ngradalë i shtojmë edhe qumështin duke e përzier. E lëmë për 5 minuta duke e përzier, derisa të filloj të vloj dhe të bëhet më e dendur masa. Largojmë tiganin nga nxehtësija dhe i shtojmë kaçkavallin të prerë në rende duke e përzier derisa të shkrihet. Në tavë vendosim brokolit me lulelakër dhe sipër i hedhim salcën e përgatitur. E lëmë në furrë për 30 minuta, derisa masa të merr ngyjrën e artë në kafe. Ju bëftë mirë!
Powered by Blogger.