Gatime Tradicionale Shqiptare

Gatime Tradicionale Shqiptare

Keshilla

Loading...

Krokate nga patatet

Përbërësit

850-900 gr patate
45 gr margarinë
150 gr grize
100 gr miell
1 vezë
1 luge e vogle KripHapat

1
Patatet qerohen,zihen ne uje te bollshem dhe shtypen ne pure.
2
Ne purene e nxehte shtojme margariene dhe perzijme derisa te shkrihet margarina.
3
Pasi te ftohen puret e patates shtojme perberit tjere si grizen,miellin vezen dhe kripen.
4
Pastaj prap e perzijme mire derisa te behet nje mase homogjene.
5
Nga masa marim me duar dhe bejme nje si cilinder te gjate te lemuar te ciline kalojme neper therrime buke per tu punuar me lehte.
6
Cilindrin e gjate e presim ne forma 5-6 cm te trasha 2 cm dhe prap korigjojme formen me duar.
7
Krokatet e pergaditura i fergojme ne ene te thelle me vaj te bollshem.
8
Krokatet servojme me sallate,salcve te ndryshme ose mish te pjekur,dhe nese do te ju teprjne nga krokatet lirisht futini ne ngrirje te thelle per nje perdorim te dyte me shije te njejte.Nga kjo mase do te dalin afer 80 cope krokate.

Keshilla