Byrek me makarona

 Përbërësit

2 copa petë
1 te flutrave makarona
1 tube majdonoz te fresket
3 vezë
2 gota qumësht
gjysme gote te cajit vaj vegjetal
gjalpë
kripë


Hapat

1
Në një tenxhere vendosni ujë të mjaftueshëm. Shtoni pak kripe dhe vendosni makaronat.
2
Makaronat zieni, pas zierjes largoni ujin.
3
Vendosni në nje enë të thellë shtoni gjalpin dhe shkrine.
4
Makaronave shtoni kripe dhe djathe të mjaftueshem.
5
Majdonozin të cilin e keni prere në copa të imta bashkangjitni glazures.
6
Ne nje pijat tjeter theni vezet dhe perzieni, shtoni vajin vegjetal, qumeshtin dhe perzieni perseri.
7
Petet vendosni në tepsi dhe permbi te vendosni gjysmen e makaronave.
8
Permbi makaronave hidhni sosin e pergaditur, dhe beni mbylljen e petes.
9
Peten e mbyllur e lyeni me sos dhe e vendosni glazuren e mbetur te makaronave.
10
Peten e dyte po ashtut e mbyllim dhe e lyejme me sosin e mbetur
11
Pas sosit permbi peteve i vendosni gjalpe dhe beni prerjen.
12
Byrek e vendosim në pjekje për 200 grade celsius.
13
Ju bëftë mirë!
Powered by Blogger.