Byrek me Gërsheta me Petë sfoliateKush e thotë se byreku është i rëndë? Kjo recetë na sjell një byrek shumë të shijshëm dhe që konsumohet shumë mirë dhe nuk është i ‘rëndë’ as për ditët e nxehta të verës.

Përbërësit
 • petë sfoliat
 • 250 gr spinaq
 • 150 gr djathë i bardhë
 • 10 gjethe nenexhik
 • 3 fije qepë e njomë
 • 5 gjethe borzilok
 • 1 thelpi hudhër (e grirë)
 • 1 lugë kafeje piper i zi
 • gjysmë lugë kafeje kripë
 • 1 filxhan kafeje vaj ulliri
 • vezë (të verdhat)
Përgatitja
1
Spinaqi, djathi i bardhë i prerë në kubikë të vegjël, qepa e prerë hollë, nenexhiku, borziloku, piperi, kripa dhe gjysma e vajit të ullirit vendosen në një enë dhe përzihen nëpërmjet lugës sa të zbuten.
2
Mesi i tepsisë lyhet me vaj ulliri dhe vendoset peta sfoliate.
3
Në të dyja anët pritet 1/3 e petës në formë vijash si krehër dhe përzierja vendoset në pjesën e paprerë. Shiritat bashkohen dhe përthehen me njëri- tjetrin si një gërshet.
4
Nëpërmjet furçës lyhet çdo pjesë e petës me të verdhat e vezëve.
5
E lemë byrekun të piqet poshtë e lart për 20-25 minuta në temperaturën 170 gradë C dhe më pas ndërsa e hamë, e shoqërojmë me dhallë. Shpeshherë ndodh që byrekët me sfoliate dalin qull nga brenda pas pjekjes. Një gjë e tillë nuk ndodh në rastin e byrekut me gërsheta, pasi çdo pjesë është e pjekur në këtë mënyrë.
Powered by Blogger.