Petulla me Perime dhe Djathë të bardhë (VideoRecete)

Petullat janë një ushqim tradicional i vendit tonë. Të shijshme, të lehta dhe me shumë pak përbërës. Për të gatuar petullat më të shëndetshme përdorni vetëm vajin Olim.Përbërësit
 • 1 kokërr qepë (e grirë hollë)
 • 2 thelpinj hudhër
 • domate (e ndarë në kubikë)
 • kungull (i njomë)
 • 150 gr miell
 • vezë
 • kripë
 • piper
 • 100 gr djathë i bardhë
 • vaj luledielli (Olim)
 • kopër
Përgatitja
1
Në një tas grini kungullin në rende.
2
Shtoni domatet e grira në kubikë, qepën e grirë, hudhrat e grira hollë, miellin, vezën, kripën dhe piperin.
3
Grini sipër djathin e bardhë dhe përzieni mirë përbërësit derisa të krjohet një masë brumi.
4
Në një tigan hidhni vaj në sasi të bollshme.
5
Shtoni petullat me ndihmën e një luge në tigan të skuqen.
6
Kthejini mirë nga të dyja anët derisa të kenë marrë një ngjyrë të artë.
7
Spërkatini sipër me djathë të bardhë të grirë dhe kopër të freskët.
8
Ju bëftë mirë!Powered by Blogger.