Melci e mbushur


Melcine e pastrojme mire, e cpojme me majen e thikes dhe e mbushim me kripe, piper te zi dhe thelpinj hudher. E kaurdisim ne 

tenxhere me 1 

filxhan kafeje vaj 

ulliri, shtojme dy 

qepe te vogla te 

paprera dhe nje karrote te prere ne kubike te vegjel. 

Me tej e ziejme ne zjarr te ngadalte duke i hedhur pak nga pak ujin.
Supe me perime. 


Ziejme dy patate, 2 karrote, 2 koke presh (pjesa e bardhe e preshit), dhe dy copa laker.

 Pasi ziejne , i shtypim me pirun ose i kalojme ne blender, i vendosim ne nje tenxhere me 2-3 luge vaj ulliri, i kaurdisim pak, me pas i shtojme leng pule , kripe, limon, i ziejme per 10-15 minuta se bashku. I shtojme koper, majdanoz, piper te zi, sipas deshires.
Powered by Blogger.