Tiramisu

Perberesit:

 200 gr mascarpone

 200 plazma keksa (biskota),

 3 veze, 

1 dl sheqer 

(1 gote e cajit), 

1 dl kakao.

Pergatitja:

 Tundim te bardhat e vezeve derisa te behet nje mase e fort, pastaj tundim te verdhat e vezeve me 1 dl sheqer, ia shtojme mascarponen dhe i perziejme mire.

 Pastaj ia shtojme te bardhat e vezeve, e perziejme prape.

 Hedhim 2 luge nescafe me 2 dl uje te vluar dhe i ulim keksat 30 sekonda ne kafe qe te zbuten pak. 

Tani marrim gota apo keso lloj te pjatave dhe Öllojme me vendosjen e keksave. Qesim 2 keksa dhe 3 luge nga masa e mascarpones dhe e pluhrosim me pak kakao, prape 2 keksa prape masen e bardhe me mascarpone dhe ne fund i pluhrosim me kakao.

 (2 renda keksa, 2 renda mascarpone dhe pluhrosje me kakao nje here). Ju beft mire!
Powered by Blogger.