Supë pule me misër

Përbërësit

450gr miell misri
1 presh
1 karotë
1 shpinë pule
1 kofshë me këmbë pule
kripë
spec djegës
1luge gjalpë


 Hapat

1
Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e copëtuar, qepën, selinon dhe majdanozin. Le të zihen për rreth një orë.
2
Shkrijeni gjalpin në një tenxhere dhe mbi të grini imët preshin. Shtoni miellin e misrit dhe hidheni në lëngun supën e pulës. Ndajeni mishin nga kockat dhe lëkura.
3
Kriposeni supën dhe lëre të zihet për rreth gjysmë ore. Pastaj, qullin duke hedhur pak e nga pak dhe lëngun e mishit e hedhim në një blender. Kthejeni supën në zjarr.
4
Vendoseni mishin e pulës pa kocka në supë, poashtu misrin, dhe spërkateni me spec djegës të bluar për shije.
Powered by Blogger.