Supë me pulë dhe limon

Përbërësit:

* 4 filxhanë ujë

* 2 filxhanë lëng pule pa kripë

* 1 qepë e vogël, e prerë në feta

* 2 fileta pule

* 1 gjethe dafine dhe 1 degëz majdanoz

* 12 lugë vaj ulliri

* 1 qepë e vogël, e grirë

* 1 thelb hudhër, e grirë

* 12 spec i gjelbër, i prerë hollë

* 2 domate mesatare, të grira hollë

* 12 spec djegës, për shije

* kripë dhe piper i zi i sapobluar

* lëngu i një limoni, dhe lëkurat për zbukurim

Përgatitja:

* Ngrohim furrën në 200 gradë.
* Bashkojmë në një tenxhere ujin, lëngun e pulës, filetat, qepën, gjethen e dafinës, dhe majdanozin. I ziejmë për 20 minuta derisa pula të jetë zbutur. E kullojmë lëngun në një enë. Grijmë pulën.
* Në një tigan ngrohim vajin. Shtojmë qepën, hudhrën, specin e gjelbër, domatet dhe specin djegës. I gatuajmë derisa të zbuten, duke i përzierë herë pas here. Shtojmë lëngun dhe pulën. I ziejmë për rreth 5 – 10 minuta, derisa perimet të jenë zbutur.
* I shtojmë kripë, piper për shije dhe lëngun e limonit e hedhim nëpër tasa. I vëmë sipër pitet.
* E servirim të zbukuruar me lëkurat e limonit.
Powered by Blogger.