Supë me oriz dhe thjerrëza

Përbërësit

PËR 2 PERSONA
majdanoz
hudhër
domate 
2 porcione oriz
60 gr thjerreza 
1 gjethe dafine
lëng 


 Hapat

1
Grini bashkë një tufë majdanoz me një thelbi hudhër.
2
Zieni 2 domate salce, hiqini lëkurën dhe farat dhe pritini me copa të vogla.
3
Shpëlani mirë 2 porcione oriz integral dhe 60 gr thjerrëza të vogla.
4
Në një tenxhere zieni thjerrëzat për 30 minuta duke i shtuar lëngun e zarzavateve dhe një gjethe dafine.
5
Vini orizin në një tenxhere anti-ngjitëse bashkë me hudhrën e majdanozin e grirë, e domatet e përgatitura.
6
Mbulojeni me lëng zarzavatesh dhe vloni orizin derisa të zihet mirë, pastaj i shtoni thjerrëzat e kulluara pasi t’i keni hequr gjethen e dafinës.
7
Shërbejeni duke i shtuar një lugë vaj çdo pjatë.
Powered by Blogger.