Supë me kungull dhe elb

Përbërësit:

 ‐1 litër brodo (lëng perimesh të ziera)
 ‐150 gram elb i qëruar 
‐150 gram kungull i verdhë mantovan 
‐80 gram perime aromaĕke sipas dëshirës (p.sh selino)
 ‐50 gram sallo ‐djathë grana padano i grirë ‐dafinë ‐vaj ulliri ekstra i virgjër ‐kripë ‐piper i bardhë 

Përgatitja:

Për të përgatitur supën me kungull dhe elb, prisni perimet në forma kubike dhe skuqini 

me pak vaj e sallon të prerë imët. 

Shtoni kungullin e prerë në copa, një gjethe dafinë, brodon dhe lëreni të ziejë.

 Shtoni elbin të cilin e keni lënë në ujë një orë më parë dhe lëreni të ziejë për gaĕ një orë. Në fund, rregullojeni supën me kripë dhe aromaĕzojeni me piper të bardhë. 

Dekorojeni me pak djathë grana të grirë dhe pak vaj.
Powered by Blogger.