Supë me karota dhe portokall

Përbërësit:

▪ 250 gr karotë

▪ 125 ml lëng portokalli

▪ 1 kokërr qepë (e vogël)

▪ 5 gr rigon

▪ 10 gr kripë

▪ 1 gr piper i zi

▪ 500 ml ujë

▪ 10 gr mëlmesa

▪ 50 ml vaj ulliri

Përgatitja:

Pritini karotat në formë kubash të vegjël ndërsa qepën grijeni sa më imët.
Kavardisni karotat dhe më pas shtoni edhe qepët.
Pasi të jenë skuqur disi shtoni ujë dhe lëngun e portokallit së bashku me mëlmesa, kripën, rigonin e piperin dhe lërini të ziejnë në zjarr të ulët.
Në fund shërbejeni supën të ngrohtë pa harruar t’i shtoni pak krem sipër.
Powered by Blogger.