Speca të mbushur

Përbërësit:

  • 1kg speca

  • 0.7 kg mish të bluar

  • 2 qepë

  • 4 – 5 domate

  • 1 gotë  oriz

  • 2 dl vaj

  • 2 lugë  kripë

  • Biber t’kuq

  • Biber t’zi

Përgatitja:


Qepëve të skuqura në vaj ua shtojmë biberin e kuq, mishin, orizin, kripën dhe biberin e zi.
 Pastaj i mbushim specat, i rreshtojmë  në tavë dhe sipri ua hedhim domatet e prera imët, krip ose vegetë , një  gotë vaj, një gotë ujë dhe e fusim tavën në furrë te nxehtë .
 Specat I pjekim për afër një orë e gjysmë .  Gjat pjekjës spcat i rrotullojmë një nga një dhe i kthejmë  prap ne furrë gjer sa të skuqen nga ana tjeter. Specat e mbushur me mish zakonishtë servohen me tarator, turshi dhe kos.


Powered by Blogger.