Speca Te Mbushur Me Lakra Dhe Karrota

Pergatitja:

 I pastrojme specat nga farat, i prejme lakrat si ne foto,

i prejme disa thelba hudre, grijme ne rende disa karrota dhe keto te gjitha i bejme bashke.

 Pastaj i hedhim kripen sipas shijes tuaj qe i deshironi te jene te njelmet. 

Te gjithe keta perberese i perziejme mire dhe i leme per 1-2 ore qe perberesit te marrin kripen.

Tani fillojme qe ti mbushim specat dhe ti rendisim ne enen ku do ti leme specat te vijne. E mbushim enen plot me speca dhe e mbyllim enen. 

Ketij lloji te turshive nuk ju qitet uje me kripe ( presoll ) sepse keta leshojne ujin e vet. Sipas deshires siper specave mund te hidhni edhe magdanoz. 

Powered by Blogger.