Si te gatuajme shendetlie

Përbërësit për Shëndetlien:
Për 25 copë shëndetlie nevojiten :


Miell – 3 gota uji

Sheqer – 1 gotë uji
Mjaltë 2-3 lugë gjelle

Vezë 2 kokrra

Sodë një majë luge kafeje

Arra 1-2 filxhanë kafeje

Gjalpë 2 filxhanë kafeje
Vanilje

Ujë 2 filxhana kafeje
Për shërbetin:

Sheqer 3 gota uji, ujë 2 gota e gjysëm.
Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin derisa perberja te fyhet dhe te zbardhet. Shtojme mjaltin, gjalpin, arrat, miellin dhe soden e bukes.
 E punojme brumin pak me dore, por kujdes, nuk duhet te rezultoje elastik. E hedhim ne nje tave te lyer me gjalp dhe te sperkatur me pak miell. E vendosim ne furre ne temperaturen 180 grade per 35-40 minuta, deri sa siperfaqja te marre ngjyre kafe. 
E nxjerrim nga furra dhe e presim me rombe. Nderkohe qe ajo ftohet, pergatisim sherbetin.
Sherbeti: 
Ujin mesheqer dhe pak vanilje i ziejme per 7 minuta. E leme sherbetin te vaket. (aq sa ta duroje gishti). Nderkohe qe Shendetlija eshte ftohur i hedhim sherbetin persiper ne menyre qe ta thithi plotesisht.
I shtojme persiper arrra te grira. Gati!
Powered by Blogger.